Kiedy zaczynasz prowadzić własną działalność gospodarczą, w pierwszej kolejności skupiasz się na jej założeniu (kwestie formalne). Zaraz potem myślisz głównie o aspektach związanych z zarządzaniem, sprzedażą czy marketingiem. Prowadzenie księgowości małej firmy zwykle oddajesz w obce ręce, szukając lokalnego biura rachunkowego, które świadczy takie usługi. I to nie jest złe podejście. Najważniejszy jest przecież zysk, bez którego firma nie w stanie zbyt długo funkcjonować na rynku.
Niemniej jednak warto poświęcić nieco czasu i rozważyć czy Twoja wiedza umożliwia ci sprawne zarządzanie tematyką związaną z prowadzeniem księgowości w małej firmie. Poza samym rozliczaniem faktur kosztowych oraz faktur sprzedaży czy paragonów, ważne jest ustalenie wielu innych kwestii. Ważne są tematy związane z formą opodatkowania, podatkiem VAT, czy terminami rozliczeń z urzędem skarbowym czy ZUS-em. Jeśli chcesz sprawnie poruszać się po tematyce związanej z prowadzeniem skutecznej i legalnej księgowości polecamy Ci nasz kurs: prowadzenie księgowości w małej firmie.
Księgowość małej firmy w praktyce – co oznacza?
Księgowość dla małych firm to księgowość uproszczona, którą zwykle nazywa się potocznie małą księgowością. Opiera się ona przede wszystkim na prowadzeniu:
- księgi przychodów i rozchodów (przy opodatkowaniu wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym) lub
- ewidencji przychodów (przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
Ewidencje te stanowią podstawę do rozliczeń podatkowych, których będziesz dokonywał z urzędem skarbowym. Może się też zdarzyć, że w Twoim przypadku (zależy to od rodzaj prowadzonej działalności wg PKD) przepisy nakładają obowiązek prowadzenia przez ciebie dodatkowych ewidencji, np.: ewidencji środków trwałych czy ewidencji przebiegu pojazdu (dla celów PIT lub VAT).
Zasady księgowości małych firm – podatek VAT
Jeśli jako przedsiębiorca będziesz czynnym podatnikiem VAT, wówczas zakres księgowości dla małej firmy obejmie też prowadzenie rejestru zakupu i sprzedaży VAT. Na ich podstawie, jako podatnik będziesz wypełniał deklaracje rozliczeniowe – VAT-7 (w przypadku rozliczenia miesięcznego) lub VAT-7K (w przypadku rozliczenia kwartalnego). Takie deklaracje wypełniasz i składasz do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.
Obowiązki przedsiębiorcy – opłacanie składek zus
Składki ZUS to kolejny element księgowości małych firm. Nawet jeśli nie zatrudniasz pracowników, to jesteś, jako przedsiębiorca, zobowiązany do opłacenia składek ZUS do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Pamiętaj, że obecnie na wysokość łącznej kwoty wszystkich składek ZUS będzie wpływać jakie składki będziesz opłacać oraz jaki zysk w miesiącu osiągnie Twoja firma. W przypadku zatrudnienia pracowników termin płatności pozostaje bez zmian tj. 20 dnia miesiąca.
Biuro rachunkowe – o co warto zapytać przed podpisaniem umowy?
Jeśli jesteś na etapie poszukiwania biura rachunkowego to warto sobie wcześniej przygotować kluczowe pytania. Oprócz standardowej kwestii jaką jest miesięczna opłata za prowadzenie księgowości w małej firmie, warto też, razem z księgowym, przeanalizować poniższe kwestie:
- od czego zależy miesięczna opłata i kiedy może rosnąć (ilość dokumentów księgowych, ilość pracowników, forma opodatkowania, itp.),
- która forma opodatkowania jest dla Ciebie najkorzystniejsza: skala podatkowa, podatek liniowy, czy ryczałt?
- czy lepiej jest rozliczać się z podatku VAT miesięcznie czy kwartalnie?
- czy w ogóle musisz być VAT-owcem?
- jak pozyskiwać środki na rozwój firmy?
- jakie zakupy możesz uwzględniać w kosztach działalności gospodarczej?
- jak przygotować pierwsze umowy o pracę dla pracowników?
Takich tematów do omówienia z księgową, przed rozpoczęciem działalności jest sporo. Warto jednak samodzielnie rozwijać swoją wiedzę w takich obszarach jak „zasady księgowości małych firm” oraz oraz kadry i płace, jeśli zatrudnia się pracowników. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wykorzystujesz wszystkie możliwości swojej firmy.
Prowadzenie księgowości małej firmy – od czego zacząć?
Księgowość jest fundamentem każdej firmy. Właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczenia z fiskusem czy planowanie budżetu to tylko niektóre z zadań, które spoczywają na barkach przedsiębiorcy. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych jest to spore wyzwanie. Aby ułatwić to zadanie, polecamy nasze specjalistyczne kursy księgowość, które dostarczą Ci niezbędnych narzędzi do prawidłowego zarządzania finansami Twojej firmy.
Nawet jeśli zamierzasz korzystać z usług biura rachunkowego, taka wiedza pozwoli ci nadzorować tematy związane z księgowością małej firmy. Może się też okazać, że jesteś urodzonym księgowym i sprawy swojej firmy z łatwością poprowadzisz sam. Masz też na rynku wielu pomocników. Większość banków umożliwia prowadzenie księgowości małej firmy w ramach rachunku bankowego. Sprawdź czy i Twój bank ma taką opcję.
Koszt samodzielnego prowadzenia księgowości – ile kosztuje księgowa?
W jednoosobowej działalności gospodarczej ważne jest, aby efektywnie łączyć zarządzanie kadrami z księgowością. Dzięki temu można skupić się na sprzedaży towarów czy usług, redukować koszty i zwiększać zyski. Właściwa firma, która będzie dla ciebie realizować księgowość i kadry dla małej firmy to fundament, na którym będziesz się opierać w dłuższej perspektywie, dlatego warto wybrać taką firmę czy osobę, która będzie odpowiadać na twoje pytania i będzie elastyczna we współpracy.
Przedsiębiorca prowadzący małą firmę musi się liczyć z kosztami, związanymi za jej obsługę. Mogą one plasować się na różnym poziomie, od kilkuset złotych do kilku tysięcy a nawet kilkudziesięciu tysięcy. Wszystko zależy od wielkości firmy, jej złożoności, ilości pracowników, ilości dokumentów. W przypadku mikro przedsiębiorców świadczących usługi dla firm, którzy nie zatrudniają pracowników, koszt obsługi księgowości będzie najniższy. Mała ilość dokumentów (faktur zakupu, faktur sprzedaży), brak kasy fiskalnej i paragonów to niewielka praca, którą można z powodzeniem wykonywać samemu lub za niewielką opłatą. Wzrost ilości dokumentów czy pracowników będzie również powodował rosnący koszt obsługi.
Samodzielne prowadzenie księgowości małej firmy
Głównym czynnikiem motywującym przedsiębiorców do samodzielnego prowadzenia księgowości małej firmy jest chęć ograniczenia kosztów. Ułatwieniem w tej kwestii jest szereg dostępnych programów online, które poza wystawianiem faktur sprzedaży dają również możliwość wyliczania zobowiązań podatkowych oraz sporządzania deklaracji. Dzięki nim księgowość dla małych firm jest zdecydowanie prostsza. Jedyne, czego do ich użytkowania przedsiębiorcy potrzebują, to komputer oraz dostęp do Internetu.
Prowadzenie księgowości w małej firmie
Zarządzanie kadrami i księgowością w jednoosobowej działalności gospodarczej może wydawać się trudne, ale z odpowiednimi narzędziami i wiedzą staje się znacznie prostsze. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego partnera szkoleniowego, który dostarczy niezbędnych narzędzi i wsparcia. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami, które zostały stworzone z myślą o potrzebach małych przedsiębiorców. Nie czekaj i inwestuj w rozwój swojej firmy już dziś!