Cel szkolenia
Celem kursu jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy z zakresu opanowywania zagrożeń naturalnych
oraz prowadzenia akcji ratowniczych.
Program szkolenia
- Omówienie akcji ratowniczych, przeprowadzonych przez O/JRGH w ostatnim roku, zasad współpracy z zakładami górniczymi oraz usług świadczonych przez O/JRGH.
- Omówienie obowiązków i kompetencji: kierownika akcji ratowniczej, kierownika akcji ratowniczej na dole, kierownika bazy ratowniczej, dyspozytora ruchu zakładu górniczego, osób kierownictwa i dozoru ruchu, nie wchodzących w skład drużyny ratowniczej, oraz organizacji i zarządzania akcją ratowniczą.
- Ryzyko zdrowotne związane ze stresem cieplnym występującym u pracowników zatrudnionych w kopalniach rud miedzi – rola medycyny pracy w obniżaniu tego ryzyka.
- Psychologiczne aspekty prowadzenia akcji ratowniczej pod ziemią.
- Pierwsza pomoc – omówienie zasad i sposobów udzielania pierwszej pomocy wraz z praktycznymi ćwiczeniami uczestników szkolenia.
- Praktyczne ćwiczenia z użyciem sprzętu ratowniczego.
- Zarzadzanie akcją ratowniczą – dyskusja.
- Omówienie zagrożenia wodnego w ZG „Polkowice-Sieroszowice”.
- Doświadczenia w prowadzeniu akcji ratowniczych: Przykłady prowadzenia akcji ratowniczych w celu dotarcia do górników objętych zawałem skał po tąpnięciach w kopalniach.
- Doświadczenia w prowadzeniu akcji ratowniczych: Stan zagrożenia tąpaniami oraz zakres robót górniczych poprzedzających tąpnięcie i wypadek zbiorowy w rejonie pokładu 712/1-2 + 713/1-2 w kopalni węgla kamiennego.
- Doświadczenia w prowadzeniu akcji ratowniczych: Okoliczności i przebieg akcji ratowniczej prowadzonej w związku z zaistniałym pożarem endogenicznym w pokładzie 510/III w kopalni węgla kamiennego.
- Wykład z zakresu zagrożeń górniczych: Zagrożenia naturalne i sposoby ich zwalczania w kopalniach rud miedzi.
- Ocena stanu bezpieczeństwa w zakładach górniczych KGHM Polska Miedź S.A.
- Symulacja prowadzenia pożarowej akcji ratowniczej – ćwiczenie.
Warunki uczestnictwa
Kurs przeznaczony jest dla osób kierownictwa, dyspozytorów i wyższego dozoru ruchu zakładów górniczych KGHM Polska Miedź S.A.
Organizacja zajęć
- Szczegółowy harmonogram kursu zostanie ustalony z zamawiającym. Kurs realizowany dla grup zorganizowanych na zlecenie.
- Kurs trwa 3 dni (20 godzin).
- Materiały do pobrania
Egzaminy i dokumenty końcowe
Po ukończeniu kursu uczestnik otrzymuje zaświadczenie MEN zgodne z obowiązującym wzorem.
Korzyści ze szkolenia
Poznasz etapy prowadzenia akcji ratowniczych w podziemnych kopalniach rud w trudnych warunkach mikroklimatu
Zapoznasz się z oceną stanu bezpieczeństwa w zakładach górniczych KGHM Polska Miedź SA.,
z zagrożeniami naturalnymi występującymi w podziemnych kopalniach rud i metodami profilaktycznymi mającymi na celu zapobieganie, ograniczanie lub likwidacje istniejącego zagrożenia
Zapoznasz się z informacjami dotyczącymi katastrofy górniczej spowodowanej tąpnięciem w następstwie wstrząsu górotworu, po którym doszło do wydzielenia się metanu do tego wyrobiska
Kurs jest spełnieniem wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie ratownictwa górniczego i ma na celu doskonalenie umiejętności prowadzenia akcji ratowniczych w przypadku wystąpienia zagrożenia w zakładach górniczych.
Adresaci szkolenia: kierownicy ruchu zakładu górniczego, dyspozytorzy ruchu i wyższy dozór ruchu w podziemnych zakładach górniczych
Potrzebujesz przeszkolić więcej osób? Zobacz naszą ofertę szkoleń dedykowanych
Jeżeli chcesz przeszkolić więcej osób – skontaktuj się z nami: dostosujemy program i organizację szkolenia do Twoich potrzeb.